Mother Nature saved the best for last. ESA Central North Carolina was treated to ideal surf conditions at the sixth and final contest of the year, held Sept. 7 at Access No. 4 in North Topsail Beach.


Mother Nature saved the best for last.  ESA Central North Carolina was treated to ideal surf conditions at the sixth and final contest of the year, held Sept. 7 at Access No. 4 in North Topsail Beach. 





“Given that the surf was flat as a board on Friday, it was a welcome sight to see the clean waist high waves that arrived Saturday morning for our last contest of the season”, said District CO Director Beth Schub. The contest offered competitors a final chance to boost their points standing to qualify for next April’s Regional competition in Folly Beach, S.C.



Tate Hanford sealed his division championship in the Masters Division by taking the win on Saturday then placed second in the Open Division.  David Taylor finaled in four divisions, winning the Open Longboard and Men’s Longboard Divisions, placing 2nd in Masters, and 5th in the Open Shortboard Division.  Both Duke Gordon and Elijah Gloss repeated as champions in the Novice Menehune Division and the 3A Menehune Division respectively.



Rainbow sandals provided an assortment of prizes for the winners.  The annual CNC Awards Banquet will be held on Dec. 1 to honor the champions in each division.



 



Contest results



Novice Menehune



1.       Duke Gordon



2.       Dakota Cottle



3.       Cooper Hanford          



3A Menehune



1. Elijah Gloss



2. Dustin Jolly



3. Colton Ellis



2A Boys



1. John McCray



2. Bradley Rideout



3. Caleb Holt



3A Boys



1. Ruffin Mancuso



2. Jo Jo Millen



3. Braden Munden



3A Jr. Men



1.       Thomas Horner



2.       Jared Stilley



3.       Blake Reese



4.       Zac Crawford



3A Men



1. Chris McNamara



2. Bill Shelton



3. Mason O’Neal



Masters



1. Tate Hanford



2. David Taylor



3. Josh Bradley



4.Jon McDaniels



Sr. Men



1. Kiley Hanford



2. Dan Brinson



3. Jerry Ennett



4.Jon McDaniels



Grandmasters



1.       Paul Poston



2.       Phil Munden



3.       Bill Miller



Legends



1. Bruce Willis



2. Tim Nixon



Girls



1. Caileigh Alexander



2. Madison Thompsom



3.Rhiannon O’Meara



4.Abby Jolly



Jr. Women



1. Brooke Reese



2. Briana Balderson



Women



1.       Kat DelCervo



Ladies



1. Beth Schub



Menehune Longboard



1. Jo Jo Millen



2.Braden Munden



3.Ruffin Mancuso



Jr. Longboard



1.Thomas Horner



2. Blake Reese



Men’s Longboard



1. David Taylor



2. Josh Bradley



Masters Longboard



1. Paul Poston



2. Phil Munden



Legends Longboard



1. Bill Miller



2. Bruce Willis



3. Tim Nixon



Jr. Womens Longboard



1.       Abby Jolly



2. (tie) Briana Balderson



2. (tie) Caileigh Alexander



Womens Longboard



1. Kat DelCervo



Ladies Longboard



1. Beth Schub



Menehune



1. Braden Munden



2. Dakota Cottle



3. Dustin Jolly



Open Shortboard



1.       Mason O’Neal



2.       Tate Hanford



3.       Thomas Horner



4.       Bill Shelton



5.       David Taylor



6.       Bruce Willis



Open Longboard



1. David Taylor



2. Thomas Horner



3. Jon McDaniel



4. Bruce Willis



5. Bill Miller



6. Tim Nixon